sobota, 8 sierpnia 2015

Marianna Bober zd. Obst

Dziś chciałabym Wam opowiedzieć moją historię związaną z Marianną Bober z domu Obst. Jest to moje małe odkrycie w dniu dzisiejszym i postanowiłam się nim od razu podzielić. :-)
Marianna urodziła się 23 stycznia 1906 roku, w Troszczynie. Była córką Antoniego i Bronisławy z domu Zielińskiej. Była ich 10 dzieckiem z 12. Nie wiedziałam wiele o jej życiu, dowiedziałam się, że wyszła za mąż za mężczyznę o nazwisku Bober. Imię nie było mi znane. Próbowałam kiedyś znaleźć coś więcej na jej temat, ale bezskutecznie. 
Wczoraj przeglądając różne bazy i portale genealogiczne, znalazłam stronę prowadzoną przez pana Miłosza Bobera. Wśród jego przodków znalazłam moją Mariannę! Według podanych przez niego danych Marianna wyszła za Leonarda Bobera urodzonego 25.10.1899 r., w Trzciance. Dalej pan Miłosz podaje, że Leonard był uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego. Zmarł w 1983 roku, w Dusznikach. Jeszcze wtedy nie zapaliła mi się w głowie czerwona lampka. Dziś powróciłam do tego tematu, jeszcze raz przeczytałam te dane i ... olśnienie. Jeśli Leonard Bober był Powstańcem Wlkp. to powinnam mieć o nim jakieś informacje. W listopadzie 2014 roku odwiedzałam z tatą groby powstańców pochowanych na cmentarzu dusznickim, upamiętniające je na fotografii, aby można nimi uzupełnić Listę odznaczonych Wielkopolskich Krzyżem Powstańczym. Otworzyłam mój katalog i ... wszystko się zgadza. Mam zdjęcie, dane się zgadzają... To jest on. I tu punkt dla mnie najważniejszy, Leonard nie jest pochowany w grobie pojedynczym, tylko spoczywa wraz ze swoją małżonką. Będąc przy ich nagrobku nie byłam świadoma, że stoję nad grobem własnej cioci! 
Genealogia potrafi zaskakiwać! Poniżej zamieszczam opis udziału Leonarda Bobera w Powstaniu Wielkopolskim pochodzący ze strony: http://powstancy-wielkopolscy.pl

Bober Leonard brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918/19 - od 29 grudnia do 20 lutego pod dowództwem por. Klemczaka. W okresie tym brał czynny udział z bronią w ręku w okolicy Zbąszyń-Chrosnica. Po zakończeniu Powstania pozostaje w służbie wojskowej W.P. od lutego 1919 r. do 16 września 1922 r.w 2 pułku Strz. Wlkp., poczem zostaje zwolniony do rezerwy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz